Sfinansowanie postępowania sądowego

 

Niektóre firmy ubezpieczeniowe finansują koszty postępowania sądowego (Prozessfinansierung) za udział w uzyskanej kwocie. Są to zarówno ogólne firmy ubezpieczeniowe jak i też ubezpieczyciele ochrony prawnej (Rechtsschutzversicherer). Aby roszczenie kwalifikowało się do sfinansowania jego dochodzenia, jego wysokość musi przekroczyć pewną wartość – z reguły jest to EUR 50.000. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują już sfinansowanie procesu przy kwocie EUR 10.000. Za sfinansowanie procesu firma ubezpieczyniowa otrzymuje udział w wygranej, który z reguły przekracza 10% i jest tym wyższy, im niższe jest roszczenie oraz wyższe jest ryzyko procesowe. Udział z reguły nie przekracza 50%.

 

Koszty, które wykłada firma ubezpieczeniowa to

* honorarium adwokata wierzyciela

* honorarium adwokata drugiej strony w razie przegranej

* koszty sądowe

* wydatki sądowe, np. na biegłych lub świadków

 

Osoba zainteresowana sfinansowaniem postępowania sądowego powinna porównać oferty firm ubezpieczeniowych i po wybraniu odpowiednego ubezpieczyciela złożyć wniosek o stinansowanie postępowania sądowego. Do wniosku należy dołączyć całą dokumentację przedprocesową., z której wynika roszczenie. Ubezpieczyciel potem oceni ryzyko procesowe, włącznie z wypłacalnością dłużnika. Od stopnia ryzyka zależy to, czy firma ubezpieczeniowa zdecyduje się na sfinansowanie postępowania sądowego oraz – jeżeli się na to zdecyduje – wysokość jej udziału w wygranej. Im wyżej oceni ryzyko, tym wyższy udział w wygranej będzie żądała.

 

Wierzyciel, który zdecyduje się na sfinansowanie swoje postępowania sądowego przez firmę ubezpieczeniową, nie ponosi ryzyka związanego z kosztami prowadzenia takiego postępowania. W najgorszym razie sąd prawomocnie stwierdzi, że roszczenie nie istnieje. W razie wygranej, wierzyciel będzie ale musiał się podzielić wygraną z firmą ubezpieczeniową.

 

Porównianie aktualnych ofert firm ubezpieczeniowych można znaleźć w internecie wpisując „Prozessfinanzierer Vergleich” w wyszukiwarkę.

Joomla templates by a4joomla