Umowa spedycji

 

Umowa spedycji (Speditionsvertrag) to umowa przewozowa, która dotyczy organizacji przewozu towaru. Spedytor z reguły sam decyduje, jak i przez jakiego przewoźnika towar zostanie przewieziony. Spedytor planuje transport i zleca z reguły na podstawie umowy frachtowej (Frachtvertrag) konkretny przewóż przewoźnikowi (Frachtführer) jako podwykonawcy transportu. Spedytor ma też prawo sam dokonać przewozu (Selbsteintritt). W razie potrzeby spedytor zabezpiecza roszczenia odszkodowawcze wobec przewoźnika, ponieważ jest zobowiązany do reprezentowania interesów zleceniodawcy. Spedytor często też przejmuje obowiązki ubezpieczenia transportu, przygotowania odprawy celnej, pakunku etc.

 

Większość niemieckich spedycji działa na podstawie ogólnych niemieckich warunków spedytorów z roku 2017 (Allgemeine Deutsche Spediteurbedingungen – ADSp 2017). W korespondencji, zleceniach i listach przewozowych często spotyka się odesłanie do tych regulacji.

 

Roszczenia z umowy specycji przedawniają się bardzo szybko. Termin wynosi tylko rok.

 

Kancelaria pomaga przy zawarciu umowy spedycji oraz w prowadzeniu sporów pozasądowych i sądowych na podstawie prawa transportowego.

Joomla templates by a4joomla