Jak wybrać formę prawną działalności gospodarczej

 

Kiedy założyciele przedsiębiorstwa uświadomią sobie, jaką działalnością gospodarczą chcą się zająć, najważniejszym pytaniem dla nich będzie wybór odpowiedniej formy prawnej dla swojej działalności. Nie ma tej jednej idealnej formy prawnej, która by spełniała wszystkie oczekiwania założycieli. Każda ma swoje zalety i wady. Nie każda forma prawna jest też dozwolona w każdej sytuacji. Dla wolnych zawodów (freie Berufe) stoją częściowo inne formy prawne do dyspozycji niż dla osób chcących założyć tak zwane Gewerbe, a przedsiębiorca bez partnerów z reguły nie może stworzyć spółki osobowej.

 

Kwestie do przeanalizowania

Założyciele powinni sobie na początku uświadomić swoją hierarchię wartości i potrzeb. Czy dla nich z jednej strony ważniejsze są niższe koszty założycielskie i prowadzenia przedsiębiorstwa albo ochrona przed osobistą odpowiedzialnością cywilną za długi przedsiębiorstwa? Jak ważna jest renoma danej formy prawnej na rynku lub jej zdolność kredytowa? Różne formy prawne podlegają różnym formom opodatkowania i księgowości. Zdobycie nowych wspólników, przekazanie udziałów lub dziedziczenie jest w niektórych rodzajach spółek łatwiejsze niż w innych. Różnią się wymogi w kwestii kapitału zakładowego i wniesienia aportu. W końcu mają zastosowanie inne przesłanki prawa upadłościowego dla różnych form prawnych.

 

Pojedyncza działalność bez partnerów

W większości wypadków dla założyciela bez partnerów wybór będzie pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (Einzelunternehmer) w formie Gewerbe lub wolnego zawodu oraz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung - GmbH).

 

Spółka GmbH lub UG

Od końca 2008 roku GmbH można założyć z kapitałem zakładowym w wysokości tylko EUR 1, jeżeli spółka przyjmie dodatek firmowy Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt) lub w skrócie UG (haftungsbeschränkt) zamiast GmbH. Wystarczy jeden wspólnik, zatem do założenia GmbH nie trzeba mieć partnerów biznesowych. Obecnie też można założyć przedsiębiorstwo w Polsce, np. spółkę z o.o., i w odpowiednim rejestrze sądowym w Niemczech zarejestrować tylko przedstawicielstwo tego przedsiębiorstwa na Niemcy.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma wiele zalet i jedną dużą wadę: nieograniczoną osobistą odpowiedzialność przedsiębiorcy za długi przedsiębiorstwa. Jeżeli założyciel pogodzi się z tym ryzykiem, które ewentualnie można zminimalizować odpowiednim ubezpieczeniem, czekają na niego zalety w formie niższych kosztów założycielskich i prowadzenia przedsiębiorstwa, z reguły niższe obciążenie podatkowe i łatwiejsza księgowość.

 

Działalność z partnerami

Wspólnicy mogą też założyć GmbH lub UG (haftungsbeschränkt) na podobnych zasadach jak pojedynczy przedsiębiorca. W odróżnieniu od niego mogą ale też założyć spółki osobowe, jak spółkę cywilną (Gesellschaft bürgerlichen Rechts - GbR lub BGB-Gesellschaft), spółkę partnerską (Partnerschaftsgesellschaft), spółkę jawną (offene Handelsgesellschaft - oHG), spółkę komandytową (Kommanditgesellschaft – KG) i spółkę cichą (stille Gesellschaft). Wybór będzie zależał od tego, jaki będzie prowadzony biznes i jak bardzo oraz w jaki sposób pojedynczy wspólnik chce się angażować w działalność spółki.

 

VAT

Jedną z ważnych decyzji przy rejestracji przedsiębiorstwa w urzędzie podatkowym na samym początku działalności gospodarczej jest wybór, czy przedsiębiorstwo ma być płatnikiem VAT. Przedsiębiorstwa w pierwszym roku działalności oraz przedsiębiorstwa, które nie przekraczają pewnej wartości obrotu (Kleinunternehmer), mogą wybrać opcję z VAT oraz opcję bez VAT. I też tutaj oba warianty mają swoje plusy i minusy. Kto nie jest płatnikiem VAT, też nie może odzyskać VAT od swoich wydatków inwestycyjnych (Vorsteuer). Z drugiej strony, przedsiębiorca, który nie musi doliczać VAT do swoich faktur, będzie tańszy dla swoich klientów-konsumentów i przez to może być bardziej konkurencyjny. Dla przedsiębiorcy, którego klientami są sami VAT-owcy, nie będzie to mieć natomiast znaczenia.

 

Porada

Decyzji do podjęcia na początku swojej własnej działalności gospodarczej jest bardzo dużo i każdy może po odpowiedniej analizie lub poradzie znaleźć ten wybór, który najlepiej będzie odpowiadać jego potrzebom. Kto nie jest obeznany w niemieckim prawie gospodarczym i podatkowym może skorzystać z rady i pomocy adwokata lub radcy podatkowego.

Joomla templates by a4joomla